Pojam problema u ponašanju kod djece i mladih obuhvaća različite oblike ponašanja koja odstupaju od onoga što se smatra primjerenim za dob, situaciju i društvene norme. Takva ponašanja mogu biti rezultat bioloških, psiholoških, socijalnih ili odgojnih čimbenika te mogu štetno utjecati na samu osobu, druge ljude ili društvo u cjelini.
Vrste problema u ponašanju:
Rizična ponašanja
Odnose se na postupke kojima mlada osoba izlaže sebe i druge potencijalnoj opasnosti – bilo po zdravlje, sigurnost ili imovinu. Iako posljedice često nisu odmah ozbiljne, takva ponašanja mogu imati dugoročno negativne učinke. Primjeri uključuju neopravdane izostanke iz škole, kašnjenja kući bez dozvole, eksperimentiranje s cigaretama, alkoholom ili drogama, kao i povremeno kršenje pravila kod kuće ili u školi te neka promiskuitetna ponašanja.
Ponašajne teškoće
Ova vrsta problema podrazumijeva uporno ili iznenadno kršenje društvenih i/ili zakonskih normi, što obično zahtijeva uključivanje stručnjaka. Primjeri uključuju krađe, bježanje od kuće, lutanja, napuštanje školovanja, samoozljeđivanje, društveno povlačenje, upravljanje vozilima bez dozvole, fizičke ispade te ozbiljne povrede školskog reda.
Poremećaji u ponašanju
Oni predstavljaju ozbiljniji oblik devijantnog ponašanja koji je intenzivan i dugotrajan te značajno narušava svakodnevno funkcioniranje djeteta u više aspekata života. Često su prisutni i ozbiljni rizici za druge osobe ili imovinu. Ovdje je nužna intervencija stručnjaka i institucija iz više područja. Primjeri uključuju teža kaznena djela poput provala, razbojništava, nasilja, dilanja droga, seksualnih napada, kao i ozbiljne ovisnosti i pokušaje samoubojstva.
Kaznena i prekršajna odgovornost djece i mladih u Hrvatskoj:
- Djeca do 14 godina nisu kazneno ni prekršajno odgovorna. Umjesto toga, primjenjuju se mjere zaštite i potpore koje se odnose na roditelje i sustav socijalne skrbi.
- Maloljetnici od 14 do 18 godina odgovorni su za kaznena djela i prekršaje.
- Mlađi punoljetnici od 18 do 21 godine također snose kaznenu i prekršajnu odgovornost.
Za maloljetnike i mlađe punoljetnike koji su počinili kazneno djelo, sud može izreći različite sankcije – od odgojnih i sigurnosnih mjera do maloljetničkog zatvora, u skladu sa Zakonom o sudovima za mladež. U prekršajnom postupku moguće su i odgojne mjere (kao što su sudski ukor ili posebne obveze), zaštitne mjere, pa čak i novčane kazne.
Kada potražiti stručnu pomoć:
Stručnu pomoć treba potražiti u sljedećim situacijama:
- Ako dijete pokazuje neki od oblika problematičnog ponašanja navedenih ranije
- Ako imate poteškoće s postavljanjem granica ili dosljednošću u odgoju
- Ako dijete ima teškoće u učenju (npr. problemi s koncentracijom, čitanjem, pisanjem, učenjem gradiva)
- Ako se zdravstveni problemi djeteta odražavaju na njegovo ponašanje
- Ako je dijete žrtva nasilja, osobito u školi
- Ako postoji sumnja na ovisnosti (alkohol, droge, kockanje i sl.)
- Ako se nalazite u nepovoljnoj životnoj situaciji i trebate podršku
- Ako imate saznanja o djeci ili osobama u okolini koje su potencijalno ugrožene.
Zajednica Susret provodi program „Promijeni smjer“ financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike od 1.6.2023. do 31.5.2026.