Djeca i adolescenti koji imaju dobro mišljenje o sebi te razvijeno samopoštovanje lakše se nose sa životnim izazovima i sigurniji su u svoje sposobnosti. Istraživanja pokazuju da mladi koji pozitivno doživljavaju sebe rjeđe pokazuju rizična ponašanja i imaju manju vjerojatnost za razvoj problema poput anksioznosti, depresije, nasilnog ponašanja, poremećaja hranjenja ili delinkvencije. Također su uspješniji u školi, lakše ostvaruju i održavaju prijateljske i druge odnose, bolje prepoznaju vlastite jake strane, postavljaju dostižne ciljeve te znaju kada i kako tražiti podršku.

Važno je naglasiti da visoko samopoštovanje ne znači nužno i veće zadovoljstvo životom. Neka istraživanja ukazuju na to da pretjerano visoko mišljenje o sebi može dovesti do negativnih posljedica – poput izraženijih predrasuda, sklonosti diskriminaciji, preosjetljivosti na kritiku ili pretjerane zaokupljenosti sobom.

U zaključku, izgradnja pozitivne slike o sebi predstavlja važnu zaštitu u razvoju djeteta i mladih osoba. No, jednako je bitno razvijati uravnotežen pogled – poticati zdrav odnos prema sebi, ali istovremeno razvijati poštovanje, razumijevanje i uvažavanje prema drugima.

Zajednica Susret provodi program „Promijeni smjer“ financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike od 1.6.2023. do 31.5.2026.