Je li naš mozak zapravo jedno iznimno složeno računalo koje upravlja svim aspektima našeg postojanja? Ponekad se zapitamo – ako već ulažemo trud u očuvanje zdravlja tijela, zašto ne bismo isto činili i za zdravlje mozga?
Poznato je da mozak možemo stimulirati raznim mentalnim aktivnostima poput rješavanja križaljki, zagonetki, logičkih zadataka, učenjem jezika ili novih vještina. Takve aktivnosti potiču rad središnjeg živčanog sustava i pridonose boljoj kognitivnoj učinkovitosti. No, jeste li znali da mozak možemo vježbati i izravno – upravo tamo gdje su uočene slabosti? Jedna od metoda koja to omogućuje je neurofeedback, koju koristi i Humanitarna organizacija “Zajednica Susret”.
Neurofeedback je oblik biofeedback terapije koja se temelji na praćenju električne aktivnosti mozga s ciljem poboljšanja kognitivnih i emocionalnih funkcija. Riječ je o primjeni neuroznanstvenih spoznaja u praksi – metodi koja je razvijena na znanstvenim osnovama i potkrijepljena istraživanjima.
Glavni alat u neurofeedback terapiji je EEG (elektroencefalogram) – neinvazivna tehnologija koja bilježi moždane valove i daje uvid u trenutno mentalno stanje osobe. Na temelju tih informacija omogućuje se regulacija moždane aktivnosti, čime se potiče njegovo učinkovitije funkcioniranje.
Zajednica Susret ovu metodu provodi drugu godinu zaredom u okviru programa „Promijeni smjer“, prijavljenog na javni poziv Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike za razdoblje od 2023. do 2025. godine, u sklopu razvoja i proširenja mreže socijalnih usluga.
Program se provodi u partnerstvu s Domom za ovisnike Zajednica Susret i usmjeren je na djecu i mlađe punoljetne osobe s poremećajima u ponašanju te njihove obitelji. Njegova svrha je jačanje podrške u zajednici, smanjenje potrebe za institucionalizacijom i povećanje dostupnosti kvalitetnih socijalnih usluga izvan ustanova.
Aktivnosti uključuju individualna i grupna savjetovanja, psihosocijalnu podršku, kao i korištenje Bio/Neurofeedback tehnologije, nabavljene prethodnim europskim projektom. Cilj je ponuditi sveobuhvatnu podršku mladima u rizičnim skupinama i njihovim obiteljima, unaprijediti socijalne usluge u zajednici i ojačati suradnju među pružateljima tih usluga.